• Dvigi slovenskih zastav ob obeležjih na ajdovskem

    Dvigi slovenskih zastav ob obeležjih na ajdovskem

    Vsakoletno častno dejanje dejanje združenih veteranov osamosvojitvene vojne - dvigi slovenskih zastav ob obeležjih..

     

    DVSSP


  • Dvigi slovenskih zastav ob obeležjih Goriške

    Dvigi slovenskih zastav ob obeležjih Goriške

    V predprazničnih dneh smo skupaj z veterani OZVVS dvignili slovenske zastave ob obeležjih osamosvojitvene vojne na območju goriške.


  • Slovesnost ob Dnevu državnosti v Tolminu

    Slovesnost ob Dnevu državnosti v Tolminu

    Letos smo slovesnost ob prazniku Dan državnosti v Tolminu organizirali 21. junija 2026 ob 20.00 uri v starem mestnem jedru – na Trgu 1. maja. Prireditev smo tokrat v sodelovanju s Komornim zborom Musica Viva organizirali Občina Tolmin, Občina Kobarid in Občina Bovec ter veteranske organizacije Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Gornje Posočje, Društvo veteranov SEVER Severne Primorske in Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve Zgornje Posočje.

    V uvodu je zbrane nagovoril župan občine gostiteljice Alen Červ, v imenu veteranov član OZVVS Gornje Posočje pa njihov član - učitelj zgodovine iz Bovca Vladimir Lipovec. Opisal je svoje spomine na dogodke med osamosvojitveno vojno. Kulturni program je tudi letos zaznamoval koncert Komornega zbora Musica Viva, pod vodstvom zborovodkinje Erike Bizjak, z naslovom Vse najboljše, Slovenija! Nastopili so še člani zasedbe Jazz Punt Big Band z umetniškim vodjo Matijo Mlakarjem in vokalistko in pevke Vokalne skupine Flance z umetniško vodjo Anjo Kavčič Drole. Program je bil preplet slovenskega ljudskega izročila in zabavne glasbe.

    Tekst in fotografije KOMAR D. in PODGORNIK R..


  • Slovesnost na Kovačič planini

    Slovesnost na Kovačič planini

    V nedeljo, 21. junija 2026ob 11.00 uri je ZB za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin – KO Volče v sodelovanju s KS in LD Volče pri ,lovski koči na Kovačič planini nas Volčami organiziralo 45. srečanje v spomin na boje Gregorčičeve brigade na tej planini ob prehodu v slovensko Benečijo. Dogodek obeležuje tudi srečanje med domačini in Beneškimi Slovenci ter bližajoče se Dan državnosti. Tokrat je bil poudarek na 50. obletnico podpisa Osimskega sporazuma, ki je določil mejo in pričel trasirati pot, za takratne čase, bolj odprte meje. Hkrati pa se je pričela krhati 30. letna hladna vojna ob železni zavesi.

    Po zapeti Slovenski himni je zbrane predstavnike obmejnih občin z obeh strani meje, praporščake in predstavnike borčevskih in veteranskih organizacij, predstavnika ANPI-ja Videmske pokrajine, direktorja TNP Uroša Brežana in posebej predsednika pokrajinskega sveta ZB za Severno Primorsko Mirka BRULC-a pozdravil Dušan JUG. V nagovoru je opisal tudi zgodovino meje na Hlevniku. Slavnostni govornik je bil prav tovariš BRULC. Poudaril je pomen ohranjanja zgodovinskega spomina na boj partizanov tudi z organizacijo in udeležbo na takih dogodkih. Opisal je pomen bojev Gregorčičeve brigade na tem področju, ter spregovoril tudi o zgodovinskih in aktualnih dogodkih doma in po svetu.

    Z lepim kulturnim programom so dogodek popestril ženski kvartet, recitatorka in pevka – kantavtorica Marjetka POPOVSKI.

    Dogodka smo se udeležili tudi člani društva s praporom.

    Fotografije D. KOMAR


  • Ajba - 4. strelska tekma  ob Dnevu državnosti

    Ajba - 4. strelska tekma ob Dnevu državnosti

    V soboto, dne 20.06.2026, smo na strelišču LD Kanal v Ajbi izvedli 4. strelsko tekmo veteranov ob dnevu državnosti. Udeležba je bila dobra, tudi vreme je sodelovalo, morda sonce še malo preveč. Kot običajno se je tekmovalo z malokalibrsko puško in pištolo cal. 9 mm. V seštevku obeh disciplin je med veterani ponovno zmagal BRIC Aleksander iz SŠD Most s 148 krogi, drugi je bil GROSAR Aleksander iz DVSSP - Kobarid s 144 krogi, tretji pa VEZOVNIK Igor iz DVSSP - Tolmin. V kategoriji IZVEN – seštevek obeh disciplin (strelci, ki nimajo statusa veterana) je zmagal ČELIK Valentin iz SD Puntarji s 153 krogi, drugi je bil ŠPACAPAN Franko iz OZVVS Veteran Nova Gorica s 145 krogi in tretji BRIC Aleksander SŠD Most s 136 krogi. Ekipno je zmagala ekipa veteranov DVSSP – Kobarid (GROSAR, GROSAR, ZABREŠČAK) s 415 krogi, druga je bila ekipa OZVVS Veteran Nova Gorica (ŠPACAPAN, BAJT, ČUBEJ) z 411 krogi, tretja pa je ekipa OZVVS Gornje Posočje (ČOPI, ŽAGAR, KURINČIČ) z 368 krogi. Pri strelcih s puško (enotno vsi sodelujoči) je bil prvi ČUŠIN Matej iz DVSSP – Kobarid s 57 krogi, drugi ZLODEJ Marjan iz DVSSP – Kobarid z 56 krogi. Za tretje mesto so se z 55 krogi potegovali GROSAR Aleksander, BRIC Aleksander in ČELIK Valentin. Tretji je bil GROSAR Aleksander zaradi več zadetih 10-tic. Pri pištoli je bil prvi ČELIK Valentin iz SD Puntarji s 98 krogi, drugi ŠPACAPAN Franko iz OZVVS Veteran N. Gorica s 94 krogi in tretji BRIC Aleksander iz SŠD Most s 93 krogi.

    Pri izvedbi tekme je bil soorganizator MNZ, Policijska uprava Nova Gorica, s sredstvi pa je pomagala tudi občina Tolmin.

    Fotografije D. KOMAR


  • DEŽELAK KARL – IN MEMORIAM

    DEŽELAK KARL – IN MEMORIAM

    Dne 16. junija 2026 ob 15.00 uri smo se na pokopališču v Laškem, poslovili od člana našega društva - veterana DEŽELAK Karla – Čarlija iz Marija Gradca pri Laškem. Čarli nas je zapustil iznenada 11. junija 2026 v 66. letu življenja. Svojcem in vsem žalujočim izrekamo sožalje.

    Tolmin, 19.06.2026, predsednik pododbora Tolmin Dušan KOMAR