• Edvard Posega - In memoriam

    Edvard Posega - In memoriam

    Edvard Posega (31.1.1938 - 13.9.2024)

    Člani društva  smo se na pokopališču v Kanalu, v ponedeljek 16.9.2024,  poslovili od člana društva in vojnega veterana Edvarda Posega.

    Edvard Posega se je 1. decembra 1960, zaposlil v slovenski  Milici takrat še skupne države Jugoslavije.  Kot pripravnik in kasneje miličnik  je služboval na nekdanji Postaji milice  Anhovo.  Kot vodja varnostnega okoliša pa nato na oddelku milice Anhovo  vse od leta 1975 naprej. Leta 1988  se je starostno upokojil, vendar je v Milici nadaljeval pogodbeno delo  na nekdanjih mejnih prehodih z Italijo. Bil je aktivni udeleženec osamosvojitvene vojne novo nastajajoče države Slovenije. Kot miličnik takratne Milice je  opravljal  naloge na mejnem prehodu Britof.  V spomin  je tudi  fotografija, ko je v  času agresije JA leta 1991, ponosno dvignil slovensko zastavo na MP Britof.   

     

    Bruno Ipavec


  • Vipava - priključitev Primorske k matični domovini

    Vipava - priključitev Primorske k matični domovini

    V nedeljo, 15. septembra 2024, je na Glavnem trgu v Vipavi potekala osrednja proslava ob 77. obletnici priključitve Primorske k matični domovini. Od leta 2005 je državni praznik v spomin na 15. september 1947, ko je bila uveljavljena pariška mirovna pogodba z Italijo. S tem se je večina Primorcev, ki so pred tem več kot 20 let trpeli pod fašizmom in od septembra 1943 nacistično okupacijo, pridružila matičnemu narodu v okviru tedanje jugoslovanske federacije. Dokončno pa je bila meja med Italijo in Jugoslavijo potrjena z osimskimi sporazumi, podpisanimi novembra 1975.

     Prireditev so organizirali Občina Vipava v sodelovanju z Združenjem borcev za vrednote NOB Ajdovščina-Vipava, Društvom veteranov Sever severne Primorske, Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo Ajdovščina, Vipava in Društvom TIGR zgornje Vipavske doline.

     Zbrane so nagovorili: Anton Lavrenčič, župan Občine Vipava, zamejski pisatelj in publicist Dušan Jelinčič in pater Bogdan Knavs. Proslave se je udeležila poleg številnih uglednih gostov, predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob, ki je bil tudi slavnostni govornik. (govor je v celoti zajet na priloženem avdio zapisu).

     

    Organizatorji so letošnje praznovanje pospremili verzi vipavskega pesnika in antifašista Draga Bajca “Moja pesem je himna srca”.

    Kulturni program prireditve, ki ga je vodila in povezovala Nataša Nardin, so oblikovali učenci iz Ciriusa Vipava in OŠ Draga Bajca Vipava, dijaki Škofijske gimnazije Vipava, Vokalna skupina Segno, Komorni zbor Ipavska, tamburaški orkester Tamburaši in Tamburjaši, Pihalni orkester Vrhpolje, solista Marko Kete in Beti Bratina.

     Vrhunec kulturnega programa je požela krstna izvedba glasbene pesnitve Domovina po pesmih Alojza Kocjančič in Frana Žgur, ki jo je uglasbil Andrej Makor.

     Na kraju je zadonela pesem Vstajenje Primorske, ki nas je opozorila na antifašistično naravnanost  in boj primorskih ljudi.

    Slovesnosti so se udeležili številni člani policijsko veteranskega Društva  SEVER Severne Primorske s praporom društva.

     Vid Šibelja


  • Primorska himna na Križni gori

    Primorska himna na Križni gori

    Oblačna nedelja 15. septembra 2024. Ob 11.00 uri je bila pri obeležju   na Križni gori , krajša slovesnost v spomin na zgodovinske okoliščine nastanka Primorske himne. Svečanost se je pričela s prihodom  praporščakov in "partizanske enote". Pohodnike in udeležence proslave je nagovoril predsednik ZZB Ajdovščina – Vipava. Pohoda in svečanosti so se udeležili številni naši člani in člani PVS Sever za Primorsko in notranjsko.    Ob zaključku proslave je tradicionalno zadonela Primorska Himna. 

    O nastanku »Primorske himne«

    Partizan Lev Svetek-Zorin, se je s tovarišem  Tomažem vračal  iz Gorskega Kotorja na sedež IX. Korpusa NOV in POJ. Ponoči iz 6 na 7 februar 1944 sta prišla do partizanske  kurirske postaje v zaselku Križna gora nad Vipavsko dolino.  7. Februarja se je po počitku  Zorin v čistem zimskem dnevu povzpel na bližnji vrh, da  bi se razgledal.  Proti jugu je bila pod njim razgrnjena Vipavska dolina, tja čez  Kras, in v daljavi  se je bleščalo naše morje.  Ob tem razgledu  se mu prično skoraj sami oblikovati  verzi, ki govore o ponižanju  in trpljenju  Primorskega ljudstva, o brezmejnem hrepenenju po svobodi in rodila se je pesem.  Zvečer istega dne   v kurirski javki na Križnogorski  domačiji, je Zorin  pesem prvič javno prebral.

    Na spomlad 1944 je bilo  besedilo »Vstajenje Primorske« objavljeno v partizanskem Primorskem Dnevniku.  Po vojni je  pesem »Vstajenje Primorske«  Rado  Simoniti uglasbil. Prvič so jo  uradno zapeli 8. septembra  1968 ob 25. obletnici  Primorske vstaje v Novi Gorici.  Takrat  je iz grl več kot petsto pevcev Vstajenje Primorske  grmelo in odmevalo ob meji in v tisti čas.  In znova in znova je vzplamtelo še v današnji in  nam sveti v prihodnji čas.

     

    Bruno Ipavec


  • Obisk na Policijski upravi Nova Gorica

    Obisk na Policijski upravi Nova Gorica

    Predsednik društva Vidmar in sekretar Ipavec, sta dne 13.9.2024, obiskala novoimenovano direktorico Policijske uprave Nova Gorica Heleno  Tomaževič Talič.

    V prijetne spoznavnem razgovoru je bilo predstavljeno delo veteranskega društva in aktivnosti, ki jih društvo izvaja, tudi za aktivne policiste.

    Direktorica je obljubila nadaljne sodelovanje in pomoč Policije pri izvajanju nalog in aktivnosti društva.

    Bruno Ipavec

     


  • Tradicionalno srečanje pod Krnom

    Tradicionalno srečanje pod Krnom

    "Dne, 8. 9. 2024, so se člani našega društva udeležili spominske slovesnosti »Srečanje v spomin na padle in ponesrečene v Krnskem pogorju«, ki se je odvijala pri koči na planini Kuhinja. Slavnostna govornica dr. Ljubica Jelušič, podpredsednica Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, je v slavnostni besedi povezala preroške besede Simona Gregorčiča iz pesmi Soči s kasnejšimi trdimi in bridkimi bitkami na Krnskem pogorju in širše med I. in II. svetovno vojno in pomenom tega prostora za Slovence. Besede je posvetila tudi gorskim reševalcem in njihovemu trudu pri reševanju ponesrečencev, planincev in pohodnikov v mirnem povojnem obdobju."

     

    tekst Igor Vezovnik

    Foto Erika Gerbec


  • VARNA POT V ŠOLO 2024

    VARNA POT V ŠOLO 2024

    Tudi letos, že peto leto zapovrstjo, so člani društva - pododbora Tolmin, sodelovali  s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Tolmin, pri varovanju  učencev 1. razreda na poti v šolo.

    V času od 02. do vključno 06. septembra je sodelovalo 13 članov društva, ki so bili razporejeni  na  križiščih, pri prehodih za pešce, avtobusnih postajališčih v bližini šol in drugih kritičnih točkah v Tolminu, Čiginju, Mostu na Soči, Idriji pri Bači, Slapu ob Idrijci, Dolenji Trebuši in Kneži – Ilovci. Letos je bila posebna pozornost usmerjena k Osnovni šoli Franceta BEVKA v Tolminu, kjer se je popolnoma spremenil prometni režim z novim krožiščem, enosmerno Dijaško ulico in uporabo obvoznice za prihod in odhod vse vozil. Kljub temu, da tudi projekt še ni bil končan, saj ni bilo končano vozišče, manjkale so vse talne označbe in večina prometnih znakov, ni bilo posebnih zastojev ali nevarnosti. Pet »delovnih dni« je kar hitro minilo. Po končanem varovanju je bilo izdelano poročilo za SPV CP Tolmin v katerem smo navedli kršitve in težave, ki so se pojavljale, kot tudi predloge za njihove rešitve.

     

    Priloge :

    - fotografije Erika, Egon, Senad, Drago, Štefan, Bogdan, Igor

     tekst  Dušan KOMAR