SPOMINSKA SLOVESNOST NA AJNŠNITU

V soboto, 2. oktobra 2021 je pri spomeniku v kraju Ajnšnit pri Colu (Občina Ajdovščina) v organizaciji  Veleposlaništva Ruske federacije v Sloveniji,  Občino Ajdovščina,  ter veteranskimi in domoljubnimi organizacijami občina Ajdovščina in Vipava  potekala tradicionalna spominska slovesnost v spomin umrlih ruskih vojnih ujetnikov v prvi svetovni vojni med gradnjo ceste Col – Predmeja za potrebe Soške fronte, ki so na tem kraju tudi pokopani.

STRELSKA TEKMA V AJBI

V soboto, dne 25.09.2021, smo na strelišču LD Kanal v Ajbi izvedli 7. strelsko tekmo veteranov ob odhodu zadnjega vojaka JA iz RS. Udeležba je bila celo nekaj boljša kot v zadnjih letih in se je kljub omejitvam zaradi Covid 19 udeležilo 32 tekmovalcev.

SLOVESNOST OB DNEVU MIRU NA CERJU

Dne 25. 9. 2021 ob 11. uri je bila pri Pomniku  braniteljev slovenske zemlje na  Cerju  tradicionalna prireditev " Vseslovensko zborovanje za mir CERJE 2021".  Prireditve so se udeležili številni vabljeni gostje, veterani, občani in člani  našega društva.

POHOD ZA MIR 2021

V torek, 21. septembra 2021 je na Mestnem trgu v Ljubljani na pobudo Svetovne veteranske federacije (SVF) potekal veteranski Pohod za mir. Pohod je bil organiziran v veliko glavnih mestih držav. Mednarodni dan miru je bil  razglašen leta 1981, ki ga je razglasila Generalna skupščina Združenih narodov. Dve desetletji pozneje, leta 2001, je Generalna skupščina soglasno glasovala za  razglasitev dneva,  kot obdobja nenasilja in prekinitve ognja.

POLAGANJE VENCA V OSEKU

V petek 17. septembra 2021 je na vojaškem pokopališču v Oseku na Polanah pri Novi Gorici v sodelovanju z Veleposlaništvom Ruske federacije v Sloveniji, Krajevno skupnostjo Osek – Vitovlje, KTD Osek,  Občino Nova Gorica, ZZB za vrednote NOB, OZVVS, in Društvom veteranov SEVER Severne Primorske potekala spominska slovesnost v spomin na ruske ujetnike in vojake drugih narodnosti, umrle med prvo svetovno vojno pri gradnji vojaških bolnišnic v Oseku za potrebe zdravljenja ranjenih in umirajočih vojakov pripeljanih iz soške fronte med letoma 1916 in 1918.

PRIKLJUČITEV PRIMORSKE

Letošnja osrednja prireditev ob državnem prazniku priključitev Primorske k matični domovini je bila  v soboto 11.9.2021 v Idriji. Slovesnosti so se udeležili tudi praporščaki članic  Združenja SEVER.