Slovesnost na Kovačič planini
V nedeljo, 21. junija 2026ob 11.00 uri je ZB za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin – KO Volče v sodelovanju s KS in LD Volče pri ,lovski koči na Kovačič planini nas Volčami organiziralo 45. srečanje v spomin na boje Gregorčičeve brigade na tej planini ob prehodu v slovensko Benečijo. Dogodek obeležuje tudi srečanje med domačini in Beneškimi Slovenci ter bližajoče se Dan državnosti. Tokrat je bil poudarek na 50. obletnico podpisa Osimskega sporazuma, ki je določil mejo in pričel trasirati pot, za takratne čase, bolj odprte meje. Hkrati pa se je pričela krhati 30. letna hladna vojna ob železni zavesi.
Po zapeti Slovenski himni je zbrane predstavnike obmejnih občin z obeh strani meje, praporščake in predstavnike borčevskih in veteranskih organizacij, predstavnika ANPI-ja Videmske pokrajine, direktorja TNP Uroša Brežana in posebej predsednika pokrajinskega sveta ZB za Severno Primorsko Mirka BRULC-a pozdravil Dušan JUG. V nagovoru je opisal tudi zgodovino meje na Hlevniku. Slavnostni govornik je bil prav tovariš BRULC. Poudaril je pomen ohranjanja zgodovinskega spomina na boj partizanov tudi z organizacijo in udeležbo na takih dogodkih. Opisal je pomen bojev Gregorčičeve brigade na tem področju, ter spregovoril tudi o zgodovinskih in aktualnih dogodkih doma in po svetu.
Z lepim kulturnim programom so dogodek popestril ženski kvartet, recitatorka in pevka – kantavtorica Marjetka POPOVSKI.
Dogodka smo se udeležili tudi člani društva s praporom.
Fotografije D. KOMAR
