13. SREČANJE VETERANOV

V soboto, 11. junija 2022, smo člani društva iz Tolmina, skupaj z člani OZVVS Gornje Posočje, organizirali 13. srečanje veteranov iz tolminske, Laškega in Radeč.

Srečali smo se pred lovsko kočo Vojsko, na Vojskem. Po pozdravih smo se okrepčali, nakar smo se odpeljali do partizanske tiskarne Slovenija – Vojsko. Ob vodenju skrbnika smo si ogledali objekte, stroje in ostalo, ter se seznanili z zgodovino tiskarne. Od tu smo se odpeljali do Gorenje Trebuše, kjer smo se ustavili pri spomeniku padlim borcem NOV in žrtvam fašizma med  II. svetovno vojno, ter se jim poklonili in prižgali sveče. Ob vožnji do Dolenje Trebuše je goste VEZOVNIK seznanil z zgodovino krajev in naravnimi znamenitostmi.  V prostorih PGD Dolenja Trebuša smo goste v pogovoru seznanili z aktivnostmi milice in TO na tem območju v času osamosvojitvene vojne. Po kosilu smo se družili v okviru športnih iger. Pred slovesom smo si izmenjali darila – knjige in na pot v Laško poslali prehodno obeležje Gambrinusa. Moto srečanja je bil verz pesnika Otona ŽUPANČIČA »Prijatelj – to je beseda vseh besed! Kot meč svetlo nabrušen v ognju in strupu izkušen. On, ti – in na drugi strani magari ves svet.«

 

Tekst: D. Komar

Fotografije E. GERBEC