19 OBLETNICA ODHODA ZADNJEGA VOJAKA JA IZ SLOVENIJE

Admin
V ponedeljek 25 oktobra 2010 se je delegacija našega društva udeležila osrednje slovesnosti ob 19 obletnici odhoda zadnjega vojaka JA iz Slovenije. Slovesnost je potekala v vojašnici Generala Rudolfa Maistra v Mariboru. Udeležence slovesnosti, med katerimi so bili tudi ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner ter svetovalec predsednika republike za obrambne zadeve Ladislav Lipič, je najprej pozdravil predsednik zveze veteranov Janez Pajer. Predsednik Republike Slovenije, ki se zaradi državniških obveznosti slovesnosti ni mogel udeležiti je udeležence nagovoril s posebnim pismom. Na velik pomen dogodkov v noči na 26. oktober 1991 je opozoril slavnostni govornik, tedanji namestnik poveljnika milice Boris Žnidarič, ki poveljeval enotam milice in TO, pa tudi ostalim, ki so zavarovali umik zadnjih enot JA iz koprskega pristanišča. Suverenost naroda in države je bila namreč vzpostavljena prav na dan 25. oktobra 1991 ob 23.45 uri, ko se je poslednji vojak poražene jugoslovanske vojske vkrcal na malteški trajekt Venus in s tem zapustil slovensko ozemlje. Foto : N. Vidmar