AJNŠNIT PRI COLU

admin

V četrtek, 8. septemba 2016 je pri spomeniku v kraju Ajnšnit pri Colu (Občina Ajdovščina) v sodelovanju z Veleposlaništvom Ruske federacije v Sloveniji, Občino Ajdovščina, Društvom Slovenija Rusija, Ruskim centrom znanosti in kulture v Ljubljani, KS Col, ZZB za vrednote NOB Ajdovščina – Vipava, OZVVS Ajdovščina – Vipava in Društvom veteranov SEVER Severne Primorske potekala spominska slovesnost, v spomin umrlih ruskih vojakov v prvi svetovni vojni med gradnjo ceste Col – Predmeja za potrebe Soške fronte. 

Slovesnosti sta sledila polaganje venca in poklon z enominutnim molkom. Kulturni program so oblikovali: Dramsko pevska skupina ZARJA, - recitatorji: Eva Mavrič in Neža Vidmar, ter Eva BRAS s trobento Bojan BRATINA pa je umrlim ruskim vojakom, ki so pokopani v bližini postavljenega spomenika namenil nekaj besed. Slovesnost je vodil in usklajeval Angel Vidmar, predsednik Društva veteranov SEVER Severne Primorske. Po končani slovesnosti pri spomeniku so se prisotni in ugledni gostje napotili na pokopališče na Otlico in položili cvetje na grob tam pokopanim partizanom ruske narodnosti. Poleg domačinov in številnih uglednih gostov so se slovesnost udeležili številni praporščaki iz okoliških krajev in osamosvojitvene vojne veteranov ZVVS in veteranov Združena SEVER Severne Primorske s prapori. URL videoposnetka: https://youtu.be/dVzRLpE5q7Y Vid Šibelja