SLOVESNOST V SEDLARJEVEM

V petek, 08.02.2019, se je član Društva veteranov SEVER severne Primorske, pododbor Tolmin udeležil slovesnosti ob 75. obletnici prihoda XIV. divizije na Štajersko. Slovesnost se je odvijala v kraju Sedlarjevo v občini Podčetrtek. V noči na 7. februar 1944 je 1025 borcev in bork, v bližini vasi Sedlarjevo, prestopilo Sotlo, po zasilnem lesenem mostu. Ker je bila operacija dobro pripravljena in izpeljana v tajnosti, so vdrli na okupirano ozemlje nemškega rajha, brez da bi padel strel. Na slovesnosti so se spomnili tudi 74. letnice prihoda brigade formirane v SZ v Slovenijo, ki je prispela 9. maja 1945. Po postroju praporjev in častne straže vojakov SV, je prisotne pozdravil župan občine Podčetrtek Peter MISJA. K spominskem obeležju so mag. Dejan ŽIDAN, vojaški ataše Ruske federacije Aleksander KRASNOV, predstavnik borcev in drugi položili vence. Slavnostni govornik je bil predsednik DZ mag. Dejan ŽIDAN. Po njegovem govoru so se na tridnevno pot po poteh XIV. divizije opravili pohodniki. Kulturni program so oblikovali pevci MPZ Olimija in učenci OŠ Bistrica ob Sotli, program pa je povezoval mag. Darko PEPEVNIK.

Foto: ZOREC Zvone