DAN SUVERENOSTI -OSREDNJA SLOVESNOST

V petek, 25. oktobra 2019 je v športni dvorani pri Osnovni šoli Antona Martina Slomška na Vrhniki v organizaciji Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Zveze policijskih veteranskih društev Sever in Občine Vrhnika potekala osrednja slovesnost od dnevu suverenosti in 28. obletnici umika zadnjega vojaka JLA iz Slovenije.

Z dnevom suverenosti se spominjamo dogodkov izpred 28 let, ko je v noči na 26. oktober 1991 ozemlje Slovenije zapustil še zadnji vojak JLA, s čimer se je končal proces slovenskega osamosvajanja. Na slovesnosti je navzoče nagovoril Danijel Cukljati, župan občine Vrhnika. Slavnostni govornik na osrednji slovesnosti pa je bil dr. Dušan Plut, geograf in pedagog, član nekdanjega Predsedstva Republike Slovenije, ki je orisal takratne dogodke povezane z razmerami osamosvajanja RS. Kulturni program so oblikovali; Policijski orkester, pripovedovalci, Plesna skupina "Medeja", pevci člani MePZ Mavrica Vrhnika, PZ "Mlada Mavrica" in drugi nastopajoči. Slovesnosti sta so se udeležili tudi predsednik vlade RS Marjan Šarec, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, generalna direktorica policije Tatjana Bobnar, prvi predsednik Milan Kučan, ter številni drugi gostje. Slovesnosti so se množično udeležili veterani osamosvojitvene vojne ZVVS in veteranskih društev SEVER , številni praporščaki domoljubnih in veteranskih organizacij zastavonoše slovenske vojske in slovenke policije. Po slovesnosti je sledilo prijetno druženje.

 Besedilo in foto: Vid Šibelja