ELBRUS TRETJI DEL

Admin
Kot smo vam obljubili kronologijo projekta ELBRUSIJADA 2012 v kateri sta sodelovala naša člane Drago Kosmač in Srečko Rosič nam je skupaj s fotografijami prijazno odstopila članica odprave Milena Brešan. Skupina Severno Primorskih planincev iz PD Kobarid, Nova Gorica in Tolmin se je na pobudo vodnika PZS Draga Kosmača iz PD Nova Gorica odločila, da v letošnjem letu osvoji Elbrus, 5642 m visok vrh v Kavkazu, znan tudi kot najvišji vrh Evrope. Organizacijo in izvedbo projekta Elbrusijada 2012, ki ga je posvetil 20-letnici slovensko-ruskih diplomatskih odnosov, je prevzel Dragov dober prijatelj Andrej Karbowski iz Zunanjega ministrstva Ruske federacije. Skupina desetih primorskih planincev se je odpravila na pot 25. avgusta in se po uspešnem vzponu domov vrnila 6. Septembra 2012. Pred pričetkom vzpona je planince na Veleposlaništvu RS v Moskvi sprejela začasna odpravnica poslov Andreja Purkart Martinez, ki je pozdravila izvedbo projekta in izrazila željo, da bi dogodek postal tradicionalen ter da bi bilo takšnih prijateljskih stikov med Slovenci in Rusi v prihodnje še več (prispevek na njihovi spletni strani). Ob aklimatizacijskih vzponih na vrhove in ledenike v okolici Terskola v ruski regiji Kabardino-Balkariji na Kavkazu, ogledu alpinističnega in lovskega muzeja V. S. Visocskega, obisku izvira mineralnih vod, itd. je bila skupina pripravljena za vzpon v nedeljo, 2. septembra, ko je v jasni a mrzli noči osvojila vrh Elbrusa. Na vrhu so bile evforično razvite zastave Slovenije, PZS in nova zastava Ministrstva za zunanje zadeve Ruske federacije. Gospod Andrej Kabrowski je organiziral sprejem pri predsedniku Planinske federacije Kabardino-Balkarije Abdulhahimu Elmezovu, ki je udeležencem za uspešen vzpon podelil diplome. Z zadovoljstvom je sprejel knjigo Slovensko planinstvo, še posebno ga je zanimal del z alpinističnimi himalajskimi vzponi. Vse je povabil na še ne dovolj obiskanih šest 5000-tisočakov regije Bezengi, imenovane tudi mala Himalaja, za uspešne vzpone na vseh šest pettisočakov federacija namreč podeljuje posebno priznanje. Ob povratku je bil organiziran v prostorih Olimpijskega komiteja Ruske federacije v Moskvi sprejem, na katerem je sekretarka Federacije alpinizma Rusije Elena Kuznetsova podelila diplome in spominske značke. V nagovoru je poudarila veliko željo federacije po sodelovanju s PZS na vseh področjih planinstva, povedala je, da je planinstvo po reorganizaciji v Rusiji v vzponu, zato so dobrodošle vse oblike povezovanja in sodelovanja. V imenu PZS sem obljubila nadaljnje kontakte in sodelovanje.