KOMEMORATIVNA SLOVESNOST NA PREDMEJI

Dne 23.2.2019 je bila na Predmeji komemorativna spominska slovesnost na enega izmed zločinov, ki jih je italijanska vojska povzročila zavednim Slovencem.

V večernih urah, 24. februarja 1943. je podporočnik 5. čete 2. bataljona 256. pehotnega polka divizije Veneto Ezio Capoccioli je vodil kazensko akcijo proti domačim, Bizjakovim. Tam naj bi se namreč shajali partizani in mladi hišni gospodar Stanko je malo pred tem odšel med partizane. Domačijo Bizjakovih so vojaki najprej obstreljevali, nato pa so vanjo vdrli in z ustrahovanjem od domačih zahtevali, da jim povedo vse o Stanku. Očitno nezadovoljni s sodelovanjem Bizjakovih so jih začeli v kuhinji pretepati, nato pa ubijati. Prva žrtev je bil dveletni Stankov sin Branko, nato je bil s strelom ubit Stankov oče Štefan. Pri poskusu pobega skozi okno je bil ubit Stankov brat Milan, naslednja žrtev je bila Stankova žena Ivana, ki je bila v sedmem mesecu nosečnosti. Ubili so jo s strelom v trebuh, da bi tako pokončali tudi otroka, ki ga je nosila. Nato so ustrelili še Stankovo mater Brigito. Domačijo so s trupli vred zažgali. Čez nekaj dni pa si je Stanko od žalosti vzel življenje.

 Foto: različni avtorji