OBISK VETERANOV IZ LAŠKEGA

D. Skrt
Društvo veteranov SEVER Severne Primorske pododbor Tolmin je v soboto 2.10 2010 na srečanju gostil člane Društva za ohranjanje spomina na pohod XIV. divizije Laško. V tem društvu so združeni člani : - Veteransko društvo Sever za celjsko območje - OZVS Laško - OZSč Laško - Zveza združenj borcev za vrednote NOB Laško Srečanja se je udeležilo 17 gostov iz Laškega in 8 članov Pododbora Tolmin in predsednik društva veteranov SEVER Severne Primorske Vidmar Angel. Goste smo po kratkem pozdravu in prigrizku najprej popeljali na ogled ostalin 1. svetovne vojne in lepot Tolminske. Na poti v Polog smo ob spominski tabli s prižiganjem sveče počastili spomin na 31.12.1992 , tragično preminulega policista Jakoba Ornika ki je pri opravljanju službene dolžnosti v želji pomagati ponesrečencu v strmem pobočju zdrsnil in omahnil v globino Tolminskih korit. Ogledali smo si spominsko cerkev Svetega Duha v Javorci (571 m), ki so jo v prostem času zgradili vojaki 3. ogrske gorske brigade v spomin na vse tiste, ki so v teh krajih izgubili brezskrbno mladost,upe na srečno prihodnost in nazadnje življenje samo. Cerkvica stoji sredi pravljično lepega gorskega sveta visoko nad strugo Tolminke, kot bi hoteli graditelji mrtvim in živim vojakom približati lepoto, za katero so bili v strelskih jarkih prikrajšani. Obiskali smo planino Polog ,si ogledali utrdbe Italijanske vojske,in seveda kupili slasten planinski sir. Iz divje soteske Tolminke smo se popeljali na planino Kolovrat ( Na Gradu 1115 m n.m.) na ogled muzeja na prostem. Od tu se odpira lep razgled na nekdanje bojišče od Krnskega pogorja do Svete Gore in Furlanske nižine. Tu smo videli poveljniške položaje, opazovalnice, položaje mitraljezcev in topničarjev , kaverne ter mrežo strelskih in povezovalnih jarkov v več etažah. Že kar utrujeni smo se pripeljali na družabno pogostitev v Tolminski Lom, kjer nas je že čakal srnjakov golaž in vse kar sodi zraven. Gostje so nas vidno zadovoljni presenetili z darilom in društveno zastavico in seveda vabilom da jim obisk vrnemo na spominskem pohodu XIV. divizije. V prijetnem vzdušju se je srečanje nadaljevalo…