ODKRITJE SPOMINSKE PLOŠČE

V soboto, 29.08.2020 smo se člani društva udeležili odkritja spominske plošče v Bači pri Modreju v organizaciji ZB za vrednote NOB Bovec, Kobarid in Tolmin in Vsesplošnega združenja borcev iz Čedada (ANPI Čedad). Spominska plošča je bila postavljena v spomin na dogodke iz 1. januarja 1945, ko so borci brigade »Guido PUCELLI« iz Jurišne divizije Garibatdi - Natisone, pod vodstvom Gina LOZZERO, prečkali po brvi »pri drozgu«, reko Bačo. V zasedi so jih pričakali nemški vojaki. V boju je padlo 17 partizanov, 23 pa so jih ujeli in odpeljali v izgnanstvo v Nemčijo.

Kljub nekoliko mokremu vremenu se je dogodka udeležilo večje število ljudi. Prisotne sta pozdravila predsednik KO ZB DEVETAK Egon, podžupan ŠTENKLER Tomaž. Govore pa so imeli predsednik ZB URŠIČ Rok, predsednik KO ZB Kobarid HOBIČ Vojko in predstavnik ANPI Čedad. Nastopili so tudi glasbeniki iz Tolmina in pevski zbor iz Čedada.

Tekst: D. Komar

Toto: Kira TALJAT BIŠĆANIN in LAMPRET Andrej