OKROGLA MIZA - 30 LET KASNEJE

V petek, 27 avgusta 2021 smo v Tolminu, v hali Prevozništva PODGORNIK, organizirali okroglo mizo z naslovom »30. klet kasneje«. Dogodek se je pričel nekoliko neobičajno, saj je predstavnica občine Tolmin Špela KRANJC opravila pogovor s predsednikom društva Angelom VIDMAR, ki bo služil kot predstavitev našega društva, ki je prejemnik plakete občine Tolmin.

V nadaljevanju smo pričeli s pogovorom o predlagani temi. Pričeli smo z vprašanjem, kaj smo pričakovali ob osamosvojitvi. V pogovor se je vključilo več prisotnih. Soglasni smo bili, da ob samem plebiscitu večina ljudi ni glasovala za prehod v trdi kapitalizem, ampak za samostojnost in neodvisnost od Beograda. Navadni ljudje nismo razmišljali veliko ali nič o spremembi ekonomskega dela ustroja države, ampak bolj o možnostih izbire med več političnimi opcijami in boljšemu življenju. Nikakor ne moremo trditi, da je vse slabo. So pa sigurno veliko večje ekonomske razlike med ljudmi, krog srednjega razreda se krči, povečuje pa se število ljudi, ki s prihodki ne morejo preživeti. Na drugi strani se izdvaja krog ljudi z velikim bogastvom. To je sicer čisto normalno, če odštejemo tisti del teh judi, ki so obogateli z divjo privatizacijo, ali celo goljufijami.  Kot veterani smo, v času po osamosvojitvi, zamudili priložnost, da bi naš položaj postavili na primeren nivo. Tako so nastale marsikatere trditve, ki veteranom niso v prid ali so celo neresnice. Sedaj je te zadeve težko, če ne nemogoče popraviti za nazaj. Zato je pomembno, da sedaj nastopamo čimbolj transparentno, dokumentirano in enotno. V zaključku smo se strinjali, da bomo težko kdaj zopet dosegli tako enotnost ljudi, kot na plebiscitu. Čisto na koncu je KOMAR prisotne seznanil s pravicami veteranov in načinom uveljavljanja le teh.

V nadaljevanju smo imeli samo povzetek zbora pododbora Tolmin, saj je bilo mimo skoraj 3/4 leta in opravljeno več kot polovico predvidenih nalog. Naloge so za lani in letos bile opravljene v celoti, razen dela v OŠ, kjer jih ni bilo mogoče opraviti.  Gradivo okoli opravljenega dela v 2020 in načrtovanega dela v 2021 so dobili člani po EP  ali po pošti. Na gradivo ni imel nihče pripomb. KOMAR je prisotne seznanil s postavitvijo obeležja v Tolminu in srečanjem v kinogledališču v Tolminu.

 Zahvaljujem se dekletom iz pododbora, ki so spekle in prinesle sladke dobrote in Rajku, ki nam je brezplačno odstopil prostor in priskrbel z mize in klopi.

Tekst : Dušan Komar

Fotografije: Erika GERBEC