POHOD CERJE-TRIGLAV 1.DAN

V ponedeljek 4. 7. 2016 ob 06.00 uri, so se pohodniki zbrali na razglednem vrhu Cerje (343 m) pri Pomniku braniteljem slovenske na robu goriškega Krasa, kjer jih je poleg članov društva, ki so pomagali pri organizaciji pohoda, pričakal tudi predsednik društva Angel Vidmar, ki je pohodnikom zaželel srečno pot. 

Pohodniki so se z vrha Cerja spustili v skrajno zahodni del Spodnje Vipavske doline in se ustavili v naselju Miren, kjer jih je sprejel Mauricij Humar, župan Občine Miren – Kostanjevica. V Mirnu so pohodniki oddali na pošto tudi spominsko razglednico, ki jo je v počastitev 25. obletnice osamosvojitve Republike Slovenije in 2. spominskega pohoda Cerje - Triglav , izdalo Filatelistično društvo Nova Gorica, ter položili svečo pri obeležju NOB-ja. Za tem so pohodniki, po vrtojbenskem polju, ob državni meji z R. Italijo odšli v Šempeter pri Gorici in se srečali z županom občine Šempeter – Vrtojba, Milanom Turkom, v mestu pa so prav tako obiskali obeležje NOB-ja. Pohodniki so nato nadaljevali pot do Rožne Doline in se na bivšem mejnem prehodu Nova Gorica (Rožna Dolina) ustavili pri spominskem obeležju posvečenem osvoboditvi mejnega prehoda 28. 6. 1991,nato pa nadaljevali pot v Novo Gorico, kjer jih je v avli Mestne občine Nova Gorica, sprejel podžupan Marko Tribošon. Za tem so na Kidričevi ulici ustavili in položili svečo pri spomeniku NOB-ja, na kraju pa jih je pričakala Katjuša Žigon, podpredsednica Območnega združenja borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Nova Gorica, ki se je zahvalila pohodnikom za ohranjanje zgodovinskega spomina in jih pospremila na pot z lepimi željami. Pohodniki so se ustavili še na Policijski upravi Nova Gorica in Policijski postaji Nova Gorica, kjer sta jih sprejela direktor policijske uprave Fabjan Kontestabile in komandir policijske postaje Sejad Jušiæ, ter jim zaželela srečno pot. Iz Nove Gorice je pohodnike pot vodila proti naselju Ravnica, na Vratcih pod Škabrijelom, pa je pohodnike pričakal in pozdravil Milan Božič, član Območne organizacije Zveze slovenskih častnikov Nova Gorica. Iz Ravnice se je pohod nadaljeval do naselja Trnovo, kjer so pohodnike pričakali člani Območnega združenja borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja in Krajevne skupnosti Trnovo. Pohodnike, ki so na Kobilniku, v spominskem parku NOB, pri grobnici in spomeniku padlim položili venec, pa je pozdravil predsednik OZZB NOB Trnovo, Zoran Vončina. Za tem je v prostorih krajevne skupnosti sledilo krajše druženje pohodnikov in krajanov, nato pa so pohodniki nadaljevali pod do naselja Voglarji. V Voglarjih so pohodniki obiskali Marka Pavšiča, hranitelja orožja milice in teritorialne obrambe, v času osamosvojitvenih procesov leta 1990 – 1991, ki je pozdravil in pogostil pohodnike. Pohod se je za tem nadaljeval do zaselka Zavrh, kjer je pohodnike pozdravil in pogostil Ivan Plesničar, ki je prav tako pomagal pri organizaciji pohoda, pohodniki pa so bili v naselju Zavrh pogoščeni tudi pri družini Plesničar. Iz Zavrha so pohodniki krenili do zaselka Puštale in nato naprej v naselje čepovan, kjer so prav tako obiskali spomenik NOB-ja, za tem pa so se nastanili v lovskem domu Lovske družine čepovan (604 m), kjer so prenočili. V čepovanu je pohodnike pričakal predsednik društva Angel Vidmar, pohodniki pa so se okrepčali z večerjo, za pripravo katere so poskrbeli v gostišču Kogoj iz Bilj. Za razvajanje oz. pogostitev pohodnikov sta poskrbeli Nevenka Vidmar in Milenka Ambrožič, na poti v čepovan pa je pohodnike obiskal tudi Marko Ferjančič, ki je tega dne prav tako skrbel za logistiko. Tekst: Marjan Sivka Foto: Marjan Sivka, Janja Podgornik, Domjan Stjepan