POHOD KRTOVŠČE GORENJA TREBUŠA

Društvo veteranov “SEVER“ severne primorske, pododbor Tolmin je v sodelovanju z Združenjem borcev za vrednote NOB Tolmin dne 17.12.2016 organiziral 4. pohod , ob 73. letnici ustanovitve IX. Korpusa NOVJ iz Krtovšč (gostišče Makuc) v Gorenjo Trebušo.

 

 

Pohoda se je udeležilo okoli 40 pohodnikov. Najprej smo se ustavili pri spomeniku padlim v II. svetovni vojni v Gorenji Trebuši. Tu je bil ob postroju praporjev položen venec. Učenca OŠ Most na Soči sta predstavila domoljubni pesmi, pevci MPZ Dolenja Trebuša pa so zapeli domoljubne pesmi. V besedi se je umrlih spomnil predsednik KS Gorenja Trebuša Franc LIČER. Od tu smo se odpravili do spominske plošče ob ustanovitvi IX. Korpusa NOVJ na domačiji pri Skoku. Po postroju praporjev in slovenski himni je pohodnike pozdravil predsednik pododbora Tolmin Drago SKRT. Domačinu BRATUŽ Albertu, predstavniku KS Gorenja Trebuša, pevcev MPZ Dolenja Trebuša in OŠ Most na Soči smo v zahvalo za dolgoletno sodelovanje izročili spominski znak ob 25 letnici vojne za Slovenijo. Od predstavnika ZSČ Laško Konrada ZEMLJIČA smo prejeli v spomin fotografijo bojev XIV. divizije. Slavnostni govornik je bil predsednik ZB NOB Tolmin Rok URŠIČ. Pod obeležje smo položili venec. Pri izvedbi programa so nam pomagali pevci iz Dolenje Trebuše in učenci OŠ Dušan MUNIH iz Mosta na Soči.

 

Izvedbo dogodka je omogočila občina Tolmin, pomagali pa so tudi ZB NOB Tolmin in KS Gorenja Trebuša. 

 

Tekst; Dušan Komar Foto:Erika, Stjepan