POHOD MARKA REDELONGHIJA v BREGINJU

Dne 8.5.2022 smo se s praporjem udeležili pohoda in komemoracije v spomin na padlega narodnega heroja Marka Redelongija. Pohod se je začel v Stupizi- Italija, do spomenika v vasi Podbela, kamor se je Marko oženil, nato v vas Sedlo, kjer je pokopan in še v Brca nadBreginjem, kjer je padel.

Pohoda se je udeležil tudi župan Občine Kobarid, Marko Matajurc, komemoracije v Breginju pa tudi podžupan Marko Miklavič. Med pohodniki je bil tudi Bekzat Yergaliyev, pravnuk padlega Ruskega partizana, ki je pokopan na Breginjskem pokopališču. Slavnostni govornik Vladimir Uršič je v govoru orisal Markovo življenjsko pot  in  smrt. Omenil je tudi, da je ponosen, da se je na tem območju, kot mlad partizan proti fašistom boril tudi njegov oče in, da ta boj sicer v drugačni obliki poteka še danes. Pohod se je zaključil s prijateljskim druženjem vseh sodelujočih.

 

Slike in tekst Alojzij Mohorčič