POHOD NA POREZEN

Dne 22.8.2021 smo se člani DV SEVER Severne Primorske skupaj s člani PVD SEVER za Primorsko in Notranjsko, na Poreznu udeležili slovesnosti ob otvoritvi obnovljene spominske plošče na spomeniku padlim borcem Kosovelove brigade. Dne 24.3.1945 in naslednji dan, na pragu svobode,  se je na Poreznu odvijala velika tragedija, ki je prizadela Kosovelovo brigado.

Med sovražno ofenzivo se je po spletu nesrečnih okoliščin, Kosovelova brigada, skupaj z velikim številom aktivistov, terencev in borcev - novincev, v zelo težkem stanju znašla na vrhu Porezna. Tam so se nastanili v bivši italijanski kasarni in podzemnih bunkerjih. V meglenem vremenu jih je presenetila enota SS divizije. Tisti, ki so bili nastanjeni v kasarni, so se uspeli umakniti proti Davči in Baški grapi. Okoli 200 borcev Kosovelove brigade pa so se v bunkerjih znašli v nerešljivem položaju. Tisti, ki so poskušali bunkerje zapustiti, so padli ali pa bili ranjeni. 146 borcev pa so SS-ovci ujeli, jih zvezali in jih odvedli proti Jesenicam pod Poreznom. Okoli 35 so jih postrelili že med potjo, ostale pa zaprli v hlev in jih naslednji dan na različnih lokacijah, v bližini Jesenic, postrelili.

Tekst in fotografije: Milan Zupan