POHOD ZA MIR V LJUBLJANI

Ob mednarodnem dnevu miru, 21.septembru, je v Ljubljani potekal že tradicionalni Pohod za mir. Pohodniki so se zbrali pred Moderno galerijo, krenili po mestnih ulicah pod spremljavo policijskega orkestra in policistov konjenikov, pohod pa zaključili s slavnostno akademijo na Mestnem trgu.

Zbrane je v imenu Mestne občine Ljubljane pozdravil podžupan Aleš Čerin, Osrednji govornik pa je bil Gregor Pečan, predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev 

Pohoda so  se udeležili tudi nekateri člani našega društva

Sporočilo generalnega sekretarja za leto 2022

Mir je plemenito in nujno prizadevanje ter edina praktična pot do boljšega, pravičnejšega sveta za vse ljudi. Toda na preveč mestih, v preveč kontekstih ne uspemo pri miru.Tema letošnjega mednarodnega dneva miru – »Konec rasizma. Zgradite mir.« — nas na številne načine opominja, kako rasizem zastruplja srca in misli ljudi ter spodkopava mir, ki si ga vsi želimo.Rasizem ljudi oropa njihovih pravic in dostojanstva. Neti neenakosti in nezaupanje. In ljudi odriva narazen v času, ko bi se morali združiti kot ena človeška družina, da bi popravili naš razbit svet.Namesto da se borimo drug proti drugemu, bi si morali prizadevati za poraz naših resničnih sovražnikov: rasizma, revščine, neenakosti, konfliktov, podnebne krize in pandemije COVID-19.Morali bi podreti strukture, ki podpirajo rasizem, in povsod dvigniti gibanja za človekove pravice. Zlobne glasove sovražnega govora pa bi morali zadušiti z enotnim in vztrajnim krikom po resnici, razumevanju in medsebojnem spoštovanju.Na ta pomemben dan, čas za 24-urno spoštovanje nenasilja in prekinitve ognja, ponovno pozivamo vse ljudi, naj storijo več kot le odložijo orožje. Pozivamo jih, naj ponovno potrdijo vezi solidarnosti, ki jih delimo kot človeška bitja, in se lotijo ​​gradnje boljšega, bolj miroljubnega sveta.

António Guterres