POLAGANJE VENCA NA PEDROVEM

V soboto, 30. januarja 2021 ob 11.00 uri sta domoljubni delegaciji, KO ZB za vrednote NOB Branik in Nova Gorica pri spomeniku padlih partizanov na Pedrovem nad Branikom položili venec. Letošnja obeležitev spomina na padle borce na Pedrovem je zaradi slabe epidemiološke slike in preprečevanja širjenja virusa COVID-19 v Sloveniji potekala namesto tradicionalne množične prireditve le z polaganjem venca.

Spomin na padle borce med NOB na Pedrovem nad Branikom beležimo, ko je dne, 26. januarja 1945 v vasi Pedrovo v spopadu z okupatorjem padlo 11 borcev VOS – varnostno obveščevalne službe, VDV – vojske državne varnosti in GAP – Gruppo nazionale patrioti ter ranjencev pomične bolnišnice. 13 partizanov in vaščanov so zajeli in jih odpeljali. Drugi so se rešili. Spomina na dogodek smo se udeležili tudi veterani osamosvojitvene vojne leta 91, Društev veteranov Sever Severne Primorske in veteranov Sever za Primorsko in Notranjsko s praporoma in praporščakoma Marjanom SIVKA in Robertom ŽIVEC.

Povezava na video posnetek: https://youtu.be/fHz3hO7M_hI

 Tekst foto in video: Vid Šibelja

Polaganje venca k spomeniku padlim med NOB - Pedrovo, 30. jan. 2021