SLOVESNOST POD SKALCO

člani društva SEVER, poddodbor Tolmin smo se dne 6.6.2015 udeležili spominske slovesnosti na domačiji pok. Antona Tinte v kraju Kolarji v Doblarju, kjer je v bližini med 2. svetovno vojno padlo 7 partizanov. 31. maja 1943 so italijanski karabinjerji in padalci – prostovoljci (posebej izurjeni vojaki za težke terene) obkolili sanitetno postajo št. 9 »Pod skalco«. Z vso silovitostjo so napadli votlino, kjer je bila bolnišnica. Med iskanjem bolnišnice so naleteli na kurirja Franca Dugarja, kar je bilo zanj usodno. Medtem, ko so se drugi ranjenci reševali, je stopil Jožef Jug - Silvester pred vhod votline z namenom, da se preda. Streli so ga v trenutku pokosili. Srečno se je rešilo sedem ljudi. V votlini je ostalo pet težko ranjenih partizanov. Italijani so po streljanju v votlino metali tudi ročne bombe. in ubili vse ranjence, Nihče od njih ni bil oborožen, zato je to dejanje v bistvu vojni zločin. Prireditev je organiziralo Društvo vojnih invalidov Severne Primorske Nova Gorica, Krajevna organizacija združenja borcev za vrednote NOB Ročinj, Območno združenje borcev za vrednote NOB Nova Gorica v sodelovanju z Občino Kanal ob Soči in Prostovoljnim Gasilskim društvom Avče. Na prireditvi so podžupan župan Občine Kanal ob Soči, Franc Anderlič, predsednik Društva vojnih invalidov Severne Primorske in dr. Cvetko Vidmar, predsednik Območnega združenja Rdečega križa Nova Gorica. Kulturni program so oblikovali Pevski zbor Kazimir Nanut iz Kanala in učenci Osnovne šole Kanal. tekst in foto: A. Lampret