SLOVESNOST V ŠEMPETRU

V soboto, dne 27. aprila 2013 so se naši člani z društvenim praporom udeležili slovesnosti, ki jo je organiziralo Društvo vojaških vojnih invalidov Severne Primorske in je bila v parku pred Splošno bolnišnico dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici. Na slovesnosti so odkrili doprsni kip dr. Aleksandru Gala - Petru, partizanskemu zdravniku . Dr. Gala je v narodnoosvobodilni borbi sodeloval od leta 1941, kjer je bil zdravnik in organizator zdravstvene službe, najprej na Notranjskem od začetka leta 1943 pa na Primorskem. Tu je kot sanitetni referent organiziral sanitetne postaje in majhne partizanske bolnišnice . Po kapitulaciji Italije septembra 1943 je bila po njegovih zamislih in načrtih zgrajena Centralna vojna bolnica III. operativne cone kasneje bolj znana kot Slovenska vojna partizanska bolnica Pavla, njen zametek pa je bila Sanitetna postaja št. 1 za Slovensko Primorje. Tu je dr. Gala organiziral in vodil bolničarske tečaje in bil vodja bolničarske šole 9. korpusa.