SLOVESNOST V TOLMINU

V petek 8.4.2016 je bila v tolminskem kinogledališču slovesnost ob prevzemu naziva Alpsko mesto leta 2016. Slovesnosti smo se na povabilo župana Udeležili tudi člani našega društva, Drago Skrt, Ludvik Pavšič in Rajko Podgornik. Tudi to povabilo kaže na dobro sodelovanje Občine Tolmin s policijskimi veterani. Poleg Župana občine Tolmin Brežan Uroša, prejemnika nagrade, so na podelitvi spregovorili tudi državna svetovalka pri ministrstvu za okolje Lidija Stebernak, predsednik društva Alpsko mesto leta, Tthierry Billet iz Švice in Župan mesta Chamonix, Eric Fournier Odlikovana mesta so povezana v okviru društva Alpsko mesto leta. Omrežje alpskih občin trenutno šteje 15 mest z območja Avstrije, Francije, Italije, Nemčije, Slovenije in Švice. Tolmin pa je po Mariboru (2000) in Idriji (2011) tretje slovensko Alpsko mesto leta, prevzel pa ga bo od lanskega alpskega mesta Chamonixa v Franciji. Na današnjem srečanju so izbrali tudi naslednjega nosilca naziva Alpsko mesto leta 2017, to bo italijansko mesto Tolmezzo. Mesta na območju Alp, ki gospodarske, okoljske in družbene interese skupnosti uresničujejo zgledno in v skladu z načeli enakopravnosti, kot to predvideva alpska konvencija, se od leta 1997 pod budnim očesom mednarodne strokovne žirije potegujejo za naziv Alpsko mesto leta. Ta naziv predstavlja tako odlikovanje za uresničevanje k trajnostnemu razvoju usmerjene politike vsakokratnega mesta kot tudi spodbudo in odgovornost za nadaljevanje uresničevanja prizadevanj za zagotavljanje trajnostne prihodnosti. Tekst in foto: D. Skrt