SPOMIN NA UMRLE RUSKE VOJAKE

V četrtek, 28. septembra 2017 je na vojaškem pokopališču v Oseku pri Novi Gorici v sodelovanju z Veleposlaništvom Ruske federacije v Sloveniji, Krajevno skupnostjo Osek – Vitovlje, KTD Osek, Društvom Slovenija Rusija, Ruskim centrom znanosti in kulture v Ljubljani, Občino Nova Gorica, ZZB za vrednote NOB, OZVVS, Društvom prijateljev Slovenija - Azerbajdžan in Društvom veteranov SEVER Severne Primorske potekala spominska slovesnost v spomin na ruske ujetnike, umrle med prvo svetovno vojno pri gradnji vojaških bolnišnic v Oseku za potrebe zdravljenja ranjenih in umirajočih vojakov pripeljanih iz soške fronte med letoma 1916 in 1918.

Navzoče sta slovesno nagovorila; Drago KOSMAČ – član Društva veteranov SEVER Severne Primorske, Marko TRIBUŠON – podžupan MO Nova Gorica in polkovnik Aleksander KRASNOV – Vojaški Ataše Veleposlaništva Ruske federacije v Republiki Sloveniji. Slovesnosti sta sledila polaganje venca ob spomenik umrlim vojakom prve svetovne vojne in poklon z enominutnem molkom, ki sta ga položila Polkovnik Aleksander KRASNOV – Vojaški Ataše in podpolkovnik Sergej BANIN – namestnik Vojaškega Atašeja Veleposlaništva Ruske federacije v Republiki Sloveniji. Slovesnost, ki jo je vodil in povezoval Toni PERŠIČ so oblikovali učenci OŠ Šempas in člani KTS Osek. Poleg številnih domačinov, uglednih gostov, veteranov osamosvojitvene vojne ZVVS in Društva veteranov SEVER Severne Primorske so se slovesnosti udeležili praporščaki ZZB, ZVVS, Društva Soška fronta in SEVER s prapori.

Foto in tekst: Vid Šibelja