SPOMINSKA SLOVESNOST NA ERZELJU

Na prireditvi z naslovom ZAPOJMO SKUPAJ so se prebivalci in obiskovalci Erzelja spomnili dogodkov izpred 70 let, ko so italijanski okupatorji izselili vse vaščane Erzelja. S tem maščevalnim delanjem so poskušali zatreti domoljubno zavest Erzeljcev, ki so pomagali partizanom. Osmega marca 1943 so italijanski vojaki obkolili vas in vaščane zgnali na prostor pri erzeljski šoli. Večinoma so bili to otroci in starejši vaščani-moški in ženske. Vaščani so lahko pobrali iz domov le najnujnejše. Skupaj z živino so jih gnali v vas Gabrje, od koder so jih na tovornjakih odpeljali v Trst. Triintrideset so jih odpeljali v Italijanska taborišča, nekatere pa so izpustili in ti so se kot begunci zatekli po različnih krajih na Zgornjem Vipavskem. Na izropane domove so se vrnili šele po kapitulaciji Italije. Kalvarija Erzelcev se je nadaljevala vse do konca vojne. Na oltar domovine je v partizanskih enotah položilo svoja življenja 18 krajanov, štirje domačini pa so umrli v koncentracijskem taborišču Mauthausen. Na nedeljski spominski slovesnosti so se prepletale partizanske pesmi, recitacije in spomini udeležencev takratnih dogodkov. Slavnostni govornik Jože Pirjevec je spomnil na pomen narodno osvobodilnega boja posebno za Primorsko in na vrednote tega boja, ter jih primerjal z vrednotami in razmerami, ki v Sloveniji vladajo danes. V imenu občine Vipava je navzoče pozdravil podžupan Alojz Durn. Bogat kulturni program so oblikovali Učenci OŠ Draga Bajca iz Vipave, Vladka Gal Janež, Pevska skupina društva gospodinj iz Planine, pevska skupina iz Nove Gorice in moški pevski zbor Kraški dom iz Repentabra. Dvorana v erzeljski šoli je bila premajhna za veliko število udeležencev prireditve.Slovesnosti so se udeležili tudi člani našega društva z društvenim praporom