SPOMINSKA SLOVESNOST NA PALJEVEM

admin
Občina Kanal ob Soči, Krajevna skupnost Deskle, Krajevna organizacija ZB Deskle ob sodelovanju z Območnim združenjem borcev za vrednote NOB Nova Gorica so v soboto, 16. marca 2013 ob lovski koči na Paljevem pripravili spominsko slovesnost Nad tem krajem so namreč 18. marca 1943 britanski zavezniki s padali spustili tri Slovence radiotelegrafiste- obveščevalce in sicer Miroslava Križmančiča iz Slop pri Hrpeljah, Radoslava Semoliča iz Mirna pri Gorici in Nikolaja Severja iz Budanj pri Vipavi. Dne 26. aprila 1943 so prvič vzpostavili radijsko zvezo med primorskimi partizani in zavezniškim poveljstvom za Bližnji vzhod v Kairu, ter s tem omogočili sodelovanje med zavezniki in slovenskimi partizani v boju proti okupatorju. Slovesnosti na kateri sta navzoče pozdravila Klemen Stanič, predsednik Sveta KS Deskle in Andrej Maffi, župan Občine Kanal ob Soči slavnostni govornik pa je bil Tit Turnšek, so se udeležili tudi naši člani z društvenim praporom.