SPOMINSKA SLOVESNOST V OREHKU NAD CERKNIM

Dne 29.12.2023 smo se člani Društva veteranov  Sever Severna Primorska, udeležili spominskega pohoda Reka - Nemci, in prisostvovali spominski slovesnosti, ki je posvečena prvim padlim borcem NOB na Cerkljanskem v decembru 1942. V neenakem boju z italijanskimi vojaki so življenja izgubili Bogdan Jeram, Peter Čelik, Valentin Eržen in Gabrijel Pajntar. Dvema borcema se je uspelo rešiti, eden med njima je bil težje ranjen. Mrtve partizane so Italijani razkazovali po Cerknem in boj prikazovali kot veliko zmago.

Slovesnost na Nemcih pri Orehku nad Cerknim je vsebovala pozdravne govore, slavnostni govor in bogat kulturni program. Sledilo je polaganje venca k spomeniku. Prisotni so bili praporščaki, med njimi tudi praporščak našega društva.

Po slovesnosti je sledilo tovariško druženje, nakar smo se odpravili nazaj v dolino.

 Tekst in foto : Milan Zupan