SPOMINSKE RAZGLEDNICE IN KUVERTE

Pohodniki Cerje-Triglav so tudi 4. pohod obeležili z izdajo posebne spominske razglednice z motivom spomenika na Cerju ter spominskih kuvert opremljenih z dotiskom. V uporabi je bil tudi posebni spominski poštni žig 5291, ki je bil dne 9.7.2018 na uporabi na pošti 5291 Miren. Žig obeležuje 4. pohod Cerje-Triglav v organizaciji Društva  veteranov Sever Severne Primorske, 33. pohod ZVVS,SEVER,ZZB NOV in ZSČ na Triglav in 100 obletnico konca 1. svetovne vojne. Z dotiskom na kuvertah pa je poleg zgoraj navedenih obletnic obeležena še 240. obletnica prvega vzpona na Triglav in 125 letnica Planinske zveze Slovenije. Tako se je zajelo vse najpomembnejše obletnice v letu 2018, ki so vezane na Cerje ali Triglav .Izdane so bile 3 vrste kuvert, katere je za pohodnike oziroma društvo Sever S. Primorske pripravilo in izdalo Filatelistično društvo Nova Gorica.

Filatelistično društvo Nova Gorica je poskrbelo, da so bile tudi vse spominske izdaje opremljene z priložnostnimi znamkami, ki so povezane z pohodom ali obletnicami iz naše zgodovine. Tako so bile razglednice opremljene z znamkami izdanimi ob obletnici »Majniške deklaracije«, kuverte pa z znamkami z motivom Triglava. Del izdaj pa je bil brez znamk tako da so jih lahko pohodniki frankirali z osebnimi znamkami, ki so v prodaji po nekaterih planinskih kočah ali pa drugimi znamkami, ki so bile v prodaji na pošti 4284 Triglav, katera je dne 13.7.2018 obratovala na Kredarici, dne 14.7.2018 pa na Pokljuki. Navedena pošta je oba dneva uporabljala poleg rednega tudi poseben spominski žig. Spominske razglednice in kuverte z vsemi žigi so bile poslane vsem, ki so karkoli pripomogli k izvedbi pohoda,pa tudi nekaterim ostalim pohodnikom ali drugim sodelujočim pri izvedbi 33. pohoda na Triglav. Omeniti pa je potrebno da je del kuvert z dotiskom poleg društva Sever S. Primorske  naročil za redno uporabo tudi Klub Maksa Perca, s čimer se je ta izdaja finančno pokrila, istočasno pa se na ta način promovira tako združenje Sever kot tudi pohod na Triglav.

Tekst: J Čeferin