SPOMINSKI DAN ZDRUŽENJA SEVER

V četrtek, 30. novembra 2017 je v Gledališču Park v Murski Soboti v sodelovanju z Zvezo policijskih veteranskih društev Sever (ZPVDS) in Policijskega veteranskega Društva Sever za Pomurje potekala tradicionalna spominska slovesnost v počastitev Spominskega dneva Združena SEVER. Spominski dan Združena SEVER je 1. december, kot spomin na leto 1989, ko so takratni organi NZ z akcijo SEVER, po kateri ima Združenje ime, preprečili politično manifestacijo jugoslovanskih centralističnih sil v Ljubljani in ustvarjanje izrednih razmer ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

Na svečani slovesnosti sta prisotne nagovorila dr. Aleksander JEVŠEK, župan mestne Občine Murska Sobota in Angel VIDMAR, podpredsednik ZPVD Sever in predsednik Društva veteranov SEVER severne Primorske. Slavnostni govornik pa je bil Milan KUČAN, nekdanji predsednik Republike Slovenije.Istega dne ob 16. uri pa je bil v predprostoru grajske dvorane Soboškega gradu sprejem za ranjene policiste in svojce padlih policistov v vojni za Slovenijo leta 1991. Na slovesnosti so bile podeljene Plakete in Zlati znaki Sever za 2017. Svečano slovesnost, ki jo je vodil in povezoval Marjan Maučec so oblikovali; violinist Miha Kavaš, Vokalna skupina Bele Tinke in Policijski orkester. Člani Društva veteranov Sever severne Primorske so to priložnost med potjo izkoristili z ogledom 53 metrskega stolpa Vinarium, poklonom z prižigom sveče ob grobu pokojnega policista Ernesta HARI Dobrovniku in pri spomeniku padlih ruskih partizanov med NOB v Murski Soboti. Slovesnosti smo se številčno udeležili tudi člani našega Društva SEVER Severne Primorske s praporom.

Po zaključni slovesnosti je sledilo prijetno družabno srečanje. 

Tekst: Vid Šibelja

Foto: N. Vidmar in V. Šibelja