DAN DRŽAVNOSTI NA KOVAČIČ PLANINI

V nedeljo, 21. junija 2020, je bila na Kovačič planini nad Volčami tradicionalno - 40. srečanje ljudi iz obeh strani meje. Slovesnost so KO borcev za vrednote NOB Volče, LD Volče in KS Volče organizirali v počastitev Dneva državnosti in v spomin pohoda Gregorčičeve brigade v Benečijo. Po postroju praporščakov je predsednik KO za vrednote NOB Volče JUG Dušan povzel 40 let srečanj in v nadaljevanju povezoval slovesnost.

Prisotne je pozdravil tudi župan občine Tolmin Uroš BREŽAN in poudaril pomen srečevanj in čezmejnega sodelovanja. Slavnostni govornik dr. Martin PREMK je v govoru poudaril pomen NOB in boja partizanov na strani protifašistov in kasneje postavitev republike Slovenije v okviru SFRJ. To so bili temelji na katerih smo 1991 zasnovali sedanjo samostojno Slovenijo. Ostro je tudi obsodil sprevračanje zgodovinskih dejstev iz časa druge svetovne vojne, v korist trenutne politične situacije. Kulturni del prireditve so prispevali harmonikaš, recitatorka in pevke.

 

tekst: D. Komar

Foto: K. B. TALJAT