SREČANJE NA KOVAČIČ PLANINI

V nedeljo, dne 25.06.2023 ob 11.00 uri, je bilo pri lovski koči na Kovačič planini nad vasjo Volče srečanje v počastitev Dneva državnosti, v spomin na Gregorčičevo brigado in  njen pohod na Benečijo, ter na čezmejno sodelovanje z v Benečiji živečimi Slovenci.

Po vrsti 40. srečanje je bilo v organizaciji LD Volče, KS Volče in ZB za vrednote NOB, KO Volče. Na vse razloge za srečanje v nagovoru spomnil predstavnik organizatorjev Dušan JUG. Slavnostni govornik je bil župan občine Tolmin Alen ČERV. V govoru je spomnil na čezmejne povezave in predstavil možnosti za še boljše sodelovanje v bodočnosti. V nadaljevanju je profesor Giorgio BANCHIG predstavil delo – dnevniške zapiske zamejskega župnika Antonia CUFFOLA v katerih je opisal svoja videnja življenja v Benečiji od 1. svetovne vojne do svoje smrti 1959 in njegov boj za slovenski jezik. Bil je motiv za osrednji lik v  romanu Franceta BEVKA »Kaplan Martin ČEDERMAC«. Za kulturni del je poskrbel MPZ Justin KOGOJ iz Dolenje Trebuše, recitatorka in učenka na piščali.

Foto:  E. GERBEC