SREČANJE POD KRNOM

Organizatorji Občina Kobarid, Združenje borcev za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin, Fundacija poti miru v Posočju, Kobariški muzej, KO ZB Kobarid, Planinsko društvo Kobarid in Lovska družina Smast so 10.septembra 2023 pri koči na planini Kuhinja organizirali že deseto srečanje v počastitev  padlih v obeh vojnah in vsem ponesrečenim v Krnskem pogorju, ki smo se ga udeležili tudi člani našega društva s praporjem. Udeleženci so uživali v lepem in toplem jesenskem vremenu in kulturnem programu, ki so ga oblikovali učenci podružnične šole Smast, glasbene šole Tolmin in Mešani pevski zbor Justin Kogoj.

 Prisotne je pozdravil župan Občine Kobarid Marko Matajurc in izpostavil pomen takih srečanj predvsem zato, da se grozote, ki so se dogajale v tem pogorju v obeh vojnah ne bi nikoli več ponovile. Slavnostni govornik zamejski Slovenec, dolgoletni predsednik Slovensko kulturne – gospodarske zveze v Italiji Rudi Pavšič je v svojem govoru opozoril, da ni dovolj, da se le občasno poklonimo žrtvam, temveč nam bi morale biti vrednote vseh, ki so dali svoja življenja zvezde vodnice. Še posebno zato, ker so pred nami veliki izzivi in še velikoodprtih nerešenih vprašanj. Spomnil je prisotne na  Bazoviške junake, ki so padli pod streli fašističnih morilcev kot prve žrtve fašizma v Evropi,  na koncentracijsko taborišče na Rabu, kjer so umirali Slovenci in drugi italijanska vlada pa to še vedno zanika. Lažnih sprav ne potrebujemo je dejal. Spraviti sami s seboj bi se morali tisti, ki so med drugo svetovno vojno sodelovali z okupatorjem. Opravičiti pa bi se morali slovenskemu narodu za vse, kar so mu hudega storili, kar so prisotni potrdili z gromkim aplavzom. Udeleženci so uživali v lepem in toplem jesenskem vremenu in kulturnem programu, ki so ga oblikovali učenci podružnične šole Smast, Mešani pevski zbor Justin Kogoj iz Dolenje Trebuše, harmonikar GŠ Tolmin Patrik Zabreščak in recitator Matej Muznik iz Idrskega. Po uradnem delu je večina udeležencev še ostala na prizorišču ob prijetnem druženju in pogovorih.

 Slike tekst Alojzij Mohorčič