TRADICIONALNI POHOD NA POREZEN

Dne 24.3.2019 smo se člani Veteranskega društva SEVER Severne Primorske, udeležili 44. tradicionalnega pohoda na Porezen. Pohod se je odvijal v počastitev tragičnega dogodka, ki se je na Poreznu dogodil pred 74 leti, na pragu svobode, ko se vsaka žrtev zdi še toliko bolj nesmiselna in tragična.

Tragični dogodek se je dogodil natanko pred 74 leti, 24.3.1945. Takrat se je Kosovelova brigada v sovražnikovi ofenzivi s Cerkljanskega umikala proti Bohinju. Zaradi napačne odločitve je del brigade potoval preko Porezna in nameraval nadaljevati pot proti Sorici in nato dalje proti Bohinju. Na Poreznu, so enote v meglenem vremenu izsledili in napadli oddelki esesovcev. V neenakem boju je na vrhu Porezna padlo 32 borcev, 106 pa so jih zajeli in naslednji dan pobili v vasi Jesenica pod Poreznom.

Na vrhu Porezna se je v počastitev spomina odvila krajša slovesnost, kjer je slavnostni govornik opisal takratne dogodke. Člani društva Sever smo na proslavi sodelovali z razvitjem društvenega prapora.

 Foto: Silvana Pelicon, Stjepan Domjan

Tekst: Milan Zupan